Gönüllü Olarak Nasıl Destek Olabilirim?

Gönüllü olarak bu platforma nasıl destek olabilirim?

Ülkemizde her geçen gün artan bir gönüllülük bilincinin olduğunun farkındayız. Gönüllü olarak bir faaliyette bulunurken, yaptığımız işin sonucunda nelerin değişeceğini görmek isteriz. İşte bu platformda, gönüllü olarak bir konuda desteğe ihtiyaç duyan görme engelli kişilerle doğrudan temas kurabilecek; ilgi, beceri ve yetenekleriniz doğrultusunda açılan ilanlara destek olabileceksiniz. Görme engellilerin eğitim yaşantısında karşılaştığı bazı erişilebilirlik sorunları ve sizin yapabileceklerinize örnekler:
*Notlara Erişim: Bazı ders notlarının görme engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu notlar sesli veya text formatında görme engelli öğrencinin kullanımına uygundur. Platformda gönüllü olarak ders notlarının seslendirilmesi veya erişilmesi mümkün olmayanların metin formatına dönüştürülmesi noktasında destekte bulunulabilir.

*Birebir Çalışma: Matematik, yabancı dil vb. dersler ve sınavlara hazırlık döneminde konulara hakimiyet ve notların okunması konusunda partnerlik yapacak bir kişi, görme engelli bir öğrencinin çalışma veriminin artmasını sağlayabilir. Platforma gönüllü olarak üye olan bir kişi, gelen talebe göre birebir çalışma hususunda destekte bulunabilir.
*Test, deneme vb. seslendirilmesi: YKS, LGS, KPSS, YDS, ALES vb. sınavlara hazırlanan görme engelli öğrenciler kaynak bulma noktasında güçlük yaşayabilmektedirler. Platforma gönüllü olarak dahil olan bir kişi, test ve denemelerin sesli veya metin formatında erişilebilir hale dönüştürülmesi noktasında katkıda bulunabilirler.
*Kütüphane VB. Araştırma Ortamlarında Rehberlik Talebi: Kütüphane ve araştırma merkezlerinde aranılan kaynağa ulaşma ve onların taranması hususunda güçlükler yaşanabilmektedir. Gönüllü kişi, görme engelli kişiden gelecek araştırma esnasında rehberlik yapılması talebine destekte bulunabilir.
*Görme Engelli Öğretmenlerin Sınavlarının Okunması: Görme engelli öğretmenler, öğrencilere uyguladıkları sınavların okunması hususunda destek talebinde bulunabilirler. Gönüllü kişi, bu konuda açılmış ilanlara başvuru yaparak görme engelli öğretmenlere destek olabilir. Yukarıda sözü edilen konularda veya bunların dışında bireysel farklılıklara göre iletilen taleplere destek olunabilir. Ancak bu platformda maddi destek taleplerine karşılık verilemez; başvuru yapılan gönüllü bir faaliyet için ücret talebinde bulunulamaz.

Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, eğitim veya iş yaşantısında bir konuda erişilebilirlik desteğine ihtiyaç duyan görme engelliler ile onlara destek vermek isteyen gönüllüleri bir araya getirmeyi amaçlar. Platformun bu amaç dışında kullanımı hizmet sözleşmesi gereği uygun değildir.

EGED logosu, mavi zemin uzerine orta noktalari kucuk beyaz bir alti nokta ve sag tarafta beyaz zemin uzerine siyah cengelli buyuk harflerle EGED yazisindan olusmaktadir. Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, Eğitimde Görme Engelliler Derneği bünyesinde hizmet vermektedir.