Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu Yayında!

Gönüllü Ağı interaktif bir platforma dönüşüyor, Engelsiz Destek talep edenle destek olmak isteyeni buluşturuyor!

Ülkemizde görme engelli bireylere yönelik eğitim fırsatları her geçen gün artıyor. Ancak yine de öyle bir zaman geliyor ki, bir erişilebilirlik sorununun giderilmesi için anlık çözümler gerekiyor. İşte Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, görmeyen kişilerin bir problemi gönüllü desteğiyle çözmek istediğinde yanında olmayı amaçlıyor.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği'nin uzun yıllardır sürdürdüğü Gönüllü Ağı sistemi, taleplere daha hızlı cevap verebilmek için interaktif bir platforma dönüşerek "Engelsiz Destek Online Gönüllü Ağı Platformu" ismiyle hizmet vermeye başlıyor.

EGED, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından yürütülen Birlikte Hibe Programı'nın yararlanıcıları arasında. Platform bu hibe programı kapsamında oluşturuldu.

Platform, www.engelsizdestek.org internet adresi üzerinden hizmet verdiği gibi Google Play üzerinden indirilen Android işletim sistemleriyle uyumlu mobil uygulama ile de kullanılabiliyor. Platformun iOS uygulaması ise çok kısa süre içinde kullanıma sunulacak.

Görme engelli olarak bu platformdan nasıl yararlanabilirim?

Görme engelliler, El yazısı halindeki ders notlarının erişilebilir hale dönüştürülmesi; matematik, yabancı dil, Osmanlı Türkçesi, istatistik, müzik vb. dersler ve sınavlara hazırlık döneminde partnerlik yapılması; sınavlara hazırlık için test ve deneme seslendirilmesi veya metin olarak düzenlenmesi; kütüphane ve araştırma merkezlerinde aranılan kaynağa ulaşma ve onların taranması için rehberlik gibi birçok farklı kategoride destek taleplerinde bulunabilirler.

Gönüllü olarak bu platforma nasıl destek olabilirim?

Ülkemizde her geçen gün artan bir gönüllülük bilincinin olduğunun farkındayız. Gönüllü olarak bir faaliyette bulunurken, yaptığımız işin sonucunda nelerin değişeceğini görmek isteriz. İşte bu platformda, gönüllü olarak bir konuda desteğe ihtiyaç duyan görme engelli kişilerle doğrudan temas kurabilecek; ilgi, beceri ve yetenekleriniz doğrultusunda, yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi açılan ilanlara destekte bulunabileceksiniz.

Engelsiz Destek, eğitimde erişilebilirlik sorunu yaşayan görmeyen bireyleri ve onlara destek vermek isteyen gönüllü kişileri bekliyor!
Platform, www.engelsizdestek.org internet adresinden ve Android uygulaması üzerinden kullanılabiliyor.
Platforma üye olmak için tıklayın
Değişimi birlikte gerçekleştirmek için, önce destek gerek! EGED için gönüllülük nedir, Mücahit İbrahim Öztürk anlatıyor!

EGED logosu, mavi zemin uzerine orta noktalari kucuk beyaz bir alti nokta ve sag tarafta beyaz zemin uzerine siyah cengelli buyuk harflerle EGED yazisindan olusmaktadir. Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, Eğitimde Görme Engelliler Derneği bünyesinde hizmet vermektedir.